Edukacja Globalna
Rok Szkolny 2022/2023
Gra planszowa XXL Wodne Wyzwania 💧
08.11.2022
W ramach projektu „Edukacja Globalna” uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w szkolnych oraz klasowych rozgrywkach gry planszowej w rozmiarze XXL pt. „Wodne Wyzwania”. Gra została wypożyczona od Polskiej Akcji Humanitarnej i przedstawiała zagadnienia związanie z dostępem do wody i jej znaczeniem dla człowieka.
Rok Szkolny 2019/2020
- Warsztaty o migracji w formie gry dla klas V przeprowadzone przez przedstawicielki fundacji Emic z Torunia.
- Warsztaty dla klas VI nt. tworzenia gier przeprowadzone przez studentów z Bydgoszczy.
- Jedno zadanie dziennie - gra o kupon wykupujący złą ocenę.
- Rozgrywki klas 7 i 8 w grę „Wodne wyzwania” wypożyczoną od Polskiej Akcji Humanitarnej. Omówienie tematu braku wody na świecie.
- Wystawa „Drugie życie surowców wtórnych” - Wystawa prac uczniów, prace wykonano z surowców przeznaczonych do wyrzucenia.
- Tworzenie plakatów o tematyce „Mniej odpadów” (klasy 1 – 5) oraz „Prawa dziecka” (klasy 6 - 8).
- Konkurs w postaci Kahoota.
- Zajęcia z wychowawcą zawierające elementy Globalnej Edukacji. Często poruszane tematy: idea mniej odpadów, dostęp do wody na świecie, prawa dziecka.
mgr Kamila Kuźba
Rok Szkolny 2018/2019
- pokaz tańca „Taniec łagodzi obyczaje,”
- konkursowy Kahoot dla klas V i VI,
- warsztaty dla klas IV i V nt. migracji (fundacja Emic, p. Sylwia Antonowicz),
- II Wielka Gra Szkolna,
- konkursowy Kahoot dla klas VII i VIII,
- tworzenie plakatów nt. pokoju na świecie w klasach młodszych i nt. praw dziecka i człowieka w klasach starszych,
- Tydzień Bez Agresji – akcja „czerwone kartki” (zmienił się w miesiąc bez agresji),
- rozpowszechnianie materiałów do przeprowadzenia zajęć,
- wystawa prac „Drugie życie surowców wtórnych,''
- wystawa w bibliotece książek o tematyce związanej z Globalną Edukacją,
- gazetka informacyjna,
- Dzień Bezpiecznego Internetu (gazetka informacyjna, materiały do pobrania przez rodziców, uczniów i nauczycieli na stronie szkoły),
- list do królowej Elżbiety z życzeniami urodzinowymi oraz opis skąd pochodzimy, otrzymaliśmy list zwrotny, klasa VIII,
- wyjazd klas VII i VIII na lekcje ochrony przyrody do Toruńskiej Barbarki,
- warsztaty z przedstawicielem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Aleksandrowie Kuj. nt. szacunku i relacji rówieśniczych dla klasy VII,
- projekt „Hierarchia wartości” w klasie V,
- zajęcia „Wojna, pokój – co to takiego?,
- zajęcia „Ekologia w naszym życiu,''
- „I’m proud to be Polish” - akcja 100 kartek na 100-lecie odzyskania niepodległości (my wysłaliśmy 100 kartek i tyle otrzymaliśmy, były też kartki zza granicy).
mgr Kamila Kuźba
TEG 2017/2018
Przebieg Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim:
Poniedziałek – apel inauguracyjny
Wtorek – wspólne tworzenie plakatów (każda klasa IV – VII tworzyła dwa plakaty na temat jednego przyznanego im celu Zrównoważonego Rozwoju, klasy młodsze plakaty pt. „Jak wyglądałby mój wymarzony świat”. Plakaty ozdobiły szkołę.
Środa – spotkanie z p. Marcinem Iżykiem, podróżnikiem, świeckim misjonarzem.
Czwartek – Gra Szkolna. Uczniowie rozwiązywali zagadki przemieszczając się między salami.
Piątek – nauka tańca „Global Goals” oraz konkursowy kahoot.
Dodatkowo:
- gazetka informacyjna o Globalnej Edukacji,
- wystawa książek o tematyce globalnej w szkolnej bibliotece,
- wystawa prac uczniów pt. „Drugie życie surowców wtórnych” na szkolnym korytarzu,
- informacja na stronie szkoły – zakładka GLOBALNA EDUKACJA,
W TEG brała udział cała szkoła i większość nauczycieli. (ok. 600 uczniów i ok. 40 n-li)
mgr Kamila Kuźba
Artykuł do gazety lokalnej:
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne jest szerzenie wiedzy na temat problemów o charakterze globalnym, uświadamianie istnienia zagadnień społecznych, kulturalnych, ekonomicznych łączących kraje i ludzi całego świata.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim w bieżącym roku szkolnym przyłączyła się do międzynarodowej akcji edukacyjnej i realizowała w listopadzie projekt Tydzień Edukacji Globalnej. Zespół nauczycieli zaplanował kompleksowy program tak, by zajęcia stały się dla dzieci atrakcyjnym wydarzeniem, a prezentowane treści były skutecznie i dobrze przyswajane.
Projekt rozpoczął się spotkaniem przedstawicieli społeczności szkolnej z wolontariuszami, księdzem Markiem Kowalskim i Anną Poliszkiewicz, którzy opowiedzieli o pracy na misjach i przedstawili prezentację „Usłyszeć Afrykę”, przybliżającą realia życia dzieci w krajach Trzeciego Świata. Podczas apelu inaugurującego Tydzień Edukacji Globalnej zostały zaprezentowane główne założenia akcji oraz odbyła się projekcja filmu „Edukacja globalna – jak lepiej zrozumieć świat”. Uczniowie przygotowali afisze promujące cele Zrównoważonego Rozwoju, a także tworzyli plakaty na temat „Jak mógłby wyglądać nasz wymarzony wspólny świat?”. W Tygodniu Edukacji Globalnej gościem szkoły był świecki misjonarz i podróżnik, pan Marcin Iżyk, który opowiedział o swoich wyprawach do państw tak odległych jak Kazachstan, Mongolia, Kirgistan, Ukraina. Odbyły się też kreatywne i ciekawe rozgrywki międzyklasowe i konkurs Kahoot z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Uczniowie przygotowali eksponaty na wystawę „Drugie życie surowców wtórnych”, zapoznali się z księgozbiorem przedstawiającym różnorodne zagadnienia dotyczące problemów współczesnego świata. Finalnym wydarzeniem Tygodnia Edukacji Globalnej był wspólny taniec „Global Goals”.
Akcja edukacyjna uświadomiła uczniom istnienie zjawisk i współzależności łączących wszystkie państwa na całym świecie, wzbudziła zainteresowanie problemami Ziemi, dostarczyła wielu wrażeń i refleksji nad własnym stylem życia. W Tygodniu Edukacji Globalnej społeczność szkolna miała niewątpliwą okazję, żeby zdobyć umiejętność zrozumienia różnorodności świata i zwiększyć poczucie, iż nasze codzienne wybory wywierają pozytywny lub negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach.
mgr Kamila Belter