POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
Psycholog: mgr Angelina Lang
Gabinet psychologa jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (uczniów, rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli). Konsultacje psychologiczne odbywają się po wcześniejszym umówieniu i uzgodnieniu terminu spotkania.
Psycholog, aby lepiej realizować swoje zadania w szkole, współpracuje z wieloma podmiotami lub instytucjami:
Dyrekcją szkoły
Pedagogiem szkolnym
Rodzicami
Wychowawcami
Nauczycielami
Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną
Komendą Powiatową Policji
Innymi instytucjami, które działają na rzecz młodzieży i rodziny.Prowadzone są dla uczniów zajęcia specjalistyczne w formie zajęć indywidualnych, grupowych oraz konsultacji. Zgodnie z zaleceniami poradni psycholog stymuluje rozwój ucznia, niweluje stany napięcia emocjonalnego, buduje właściwą samoocenę. Pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wychowawczych, a także mediuje podczas konfliktów interpersonalnych. Prowadzi tematyczne zajęcia warsztatowe ukierunkowane na aktualne problemy. Wykorzystuje w tym celu atrakcyjne metody i formy pracy.
Psycholog wskazuje osoby oraz instytucje świadczące różne formy pomocy terapeutycznej lub specjalistycznej, a także w razie wystąpienia konieczności proponuje pomoc psychologiczną na terenie szkoły.Udzielane są porady w rozwiązywaniu:
bieżących problemów wychowawczych,
problemów emocjonalnych,
trudności w kontaktach rodzinnych, rówieśniczych oraz środowiskowych
( poprawa komunikacji interpersonalnej ),
pomoc w sytuacji kryzysowej np. rozwód rodziców.Pedagog: mgr Anna Nowak - Zajączkowska
Gabinet pedagoga szkolnego i psychologa znajduje się na parterze w sali nr 31.
Drogi Uczniu!
Zwróć się do pedagoga szkolnego jeżeli: czujesz się samotny, nierozumiany,
masz problemy, znajdujesz się w trudnej sytuacji,
chcesz z kimś porozmawiać,
nie wiesz jak rozwiązać problem, który Cię nurtuje,
chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
chcesz pomóc innym lecz nie wiesz w jaki sposób,
nie wiesz jak efektywnie się uczyć,
potrzebujesz pomocy w nauce.Drogi Rodzicu!
Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy: niepokoi cię zachowanie dziecka,
chcesz porozmawiać o dziecku oraz jego relacjach z rówieśnikami,
potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
masz pytanie i nie wiesz do kogo się z nim zwrócić, szukasz pomocy.Jeżeli Państwa dziecko ma kłopoty z nauką bądź zachowaniem, trudno Wam
się porozumieć, zapraszam, zapewne wspólnie znajdziemy rozwiązanie.Pedagog szkolny współpracuje z nauczycielami oraz rodzicami, jak również instytucjami pozaszkolnymi w działaniach na rzecz pracy z dzieckiem, rozwiązywania problemów wychowawczych, oraz wspomagania rozwoju dziecka. Udziela porad i konsultacji.
WAŻNE TELEFONY:
1. Bezpłatny Ogólnopolski Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży - 116 111
2. Publiczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
w Aleksandrowie Kujawskim - (54) 282 - 55 - 55
3. Telefon Zaufania dla Osób z Problemami Alkoholowymi i Ich Rodzin - 416 - 60 - 44
4. Niebieska Linia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 0 800 12 - 00 - 02
5. Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji "ITAKA" - (0 - 22) 654 - 40 - 41
6. Policyjny Telefon Zaufania - 0 800 120 226
7. Telefon "Stop Przemocy" dla Dzieci i Młodzieży oraz ich Rodziców - (0 - 42) 682- 28 - 37
8. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 0 800 121 212Logopeda: mgr Kamila Belter
Terapią logopedyczną w naszej szkole są objęci uczniowie klas I-VIII. Najczęstsze wady wymowy to: seplenienie, rotacyzm i mowa bezdźwięczna. Systematyczna praca z logopedą i w domu pozwala zlikwidować wady wymowy.
Rewalidacja
Każdy uczeń naszej szkoły może liczyć na pomoc oraz wsparcie. Obok wielu kół zainteresowań oraz innych zajęć dodatkowych, odbywają się również zajęcia rewalidacyjne. Prowadzone są one przez nauczycieli- terapeutów i dostosowane są do poszczególnych wymagań każdego ucznia.
Zajęciami rewalidacyjnymi objęci są uczniowie z niepełnosprawnością i mają na celu jak najlepsze przystosowanie uczniów do funkcjonowania w szkole oraz poza nią. Aby rewalidacja przyniosła efekty, musi być ona prowadzona długofalowo, dlatego też zajęcia te przyznawane są zazwyczaj na cały rok szkolny. Rewalidacja w naszej szkole ma charakter indywidualny z uwagi na różnorodność niepełnosprawności objętych nią uczniów.Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne kl. I-III
Głównym celem zajęć jest pomoc dziecku w przezwyciężaniu trudności i umożliwienie mu prawidłowego funkcjonowania w zespole klasowym oraz osiąganie pozytywnych wyników szkolnych. Jest to praca terapeutyczna w szkole i w domu, dla uczniów ryzyka dysleksji lub mających trudności w nauce czytania i pisania.
Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne kl. IV - VIII
Zajęcia kompensacyjno-korekcyjne mają na celu usprawnianie zaburzonych funkcji (korekcję) i wspomaganie funkcji rozwijających się prawidłowo (kompensację), aby stały się wsparciem dla tych zaburzonych. Terapia pedagogiczna stanowi swoistą interwencję wychowawczą, zmierzającą do spowodowania określonych, pozytywnych zmian w zakresie sfery poznawczej i emocjonalno-motywacyjnej oraz w strukturze wiedzy i umiejętności szkolnych dziecka. Celem nadrzędnym terapii pedagogicznej jest wszechstronny rozwój każdego dziecka poprzez stymulację i usprawnianie rozwoju funkcji psychofizycznych, tj. percepcja wzrokowa, koordynacja wzrokowo-ruchowo-słuchowa, koncentracja uwagi, sprawność grafomotoryczna, percepcja słuchowa, komunikacja werbalna, orientacja przestrzenna, a także wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów, eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji.