Minister Edukacji Narodowej zaprosił do włączenia się w akcję "Szkoła do hymnu" i wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11.11. Uczniowie z naszej szkoły dołączając się do akcji ogodz. 11.11 stawili się na sali aby odśpiewać nasz Hymn Narodowy.
DO HYMNU ...... -
Konkurs różańcowy
Tradycyjnie we wrześniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs na ,,Najładniejszy Różaniec” wykonany dowolną techniką, z różnych materiałów. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci.
Uczniowie wykazali się oryginalnością pomysłów, dokładnością wykonania i estetyką. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem laureata. W związku z tym wynik był jednogłośny i sprawiedliwy – wszyscy zostali zwycięzcami. Gratulujemy!
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim, podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa różańcowego dla dzieci. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały upominki ufundowane przez księdza Proboszcza - Księdza Ireneusza Śliwińskiego.
Organizatorkami konkursu były Pani Lidia Skalska oraz Pani Sandra Gapińska.
Migawki z pracy koła polonistycznego
Działające w SP1 od wielu lat koło polonistyczne we wrześniu rozpoczęło pracę w nowym składzie.
W tym roku członkami koła są uczniowie klasy Va i VIIIa.Na początku roku szkolnego rozmawialiśmy o tym, co nas interesuje i co chcielibyśmy robić.
Aby rozwijać humanistyczne zainteresowania i zdolności, trzeba czynnie uczestniczyć w kulturze. Z tego powodu wybraliśmy się na koncert pana Sławomira Zygmunta, który śpiewał piosenki skomponowane do słów wierszy K. K. Baczyńskiego. Ten koncert przypomniał nam tragiczne wydarzenia i losy wojennego pokolenia.
Sami też chcielibyśmy coś „tworzyć”, więc przygotowaliśmy kabaretowe przedstawienie zatytułowane „Migawki zza biurka i szkolnej ławki”. Wystąpiliśmy z tym programem najpierw w szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a później w Środowiskowym Domu Samopomocy.
Zebraliśmy brawa i podziękowania, więc chyba się podobało.
Niektórzy z nas występowali jeszcze jako recytatorzy w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, a inni startowali w Przedmiotowym Konkursie Kuratorium Oświaty z języka polskiego.
Aby lepiej poznać swoją „małą ojczyznę”, wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie
z panią Małgorzatą Wdowczyk, która w niesłychanie zajmujący sposób opowiadała o wielkiej aleksandrowiance, Marii Danilewicz Zielińskiej. Po prelekcji obejrzeliśmy jeszcze wystawę poświęconą patronce MBP.28 października pojechaliśmy do Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Na miejscu podziwialiśmy przepiękną wystawę. Nosiła ona tytuł „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” i ukazywała świat przyrody widziany oczyma dzieci z różnych części świata i oddany w różnych technikach plastycznych. Ale wizyta w Galerii przede wszystkim uświadomiła nam, że wszyscy możemy być artystami. Uczestniczyliśmy bowiem w interesujących zajęciach warsztatowych. Stworzone przez nas prace przywiezione do szkoły zachwyciły kolegów.
W następnych miesiącach będziemy podejmować kolejne działania i realizować projekty rozwijające kreatywność. Naszą opiekunką i przewodniczką w pracy jest pani mgr Hanna Chudzińska.
Obejrzyjcie zdjęcia z naszych różnych przedsięwzięć.
Akcje charytatywne
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Św. Jan Paweł II
Za okazaną pomoc dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach :)
Z okazji Święta Szkoły, nasze szkolne Koło Caritas ogłosiło akcję „Podróżnicy pomagają innym”. Za cel naszych działań wybraliśmy pomoc Hospicjum Nadzieja w Toruniu.
Ilość zebranych artykułów przerosła nasze oczekiwania. Do Hospicjum przekazaliśmy m.in.. chusteczki higieniczne, rękawiczki jednorazowe, kremy, żele do kąpieli itp.
Za okazaną pomoc dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach :)
Organizatorzy: P. Agnieszka Rzepecka, P. Sandra Gapińska
Code Week 2019.
Uczniowie klasy I b w tym roku szkolnym rozpoczęli przygodę z kodowaniem. Wykonują zadania w związku z realizacją innowacji pedagogicznej pt. „PRZYGODA Z KODOWANIEM”.
Innowacja ta jest odpowiedzią na wymogi edukacyjne zawarte w Podstawie Programowej oraz kierunki polityki oświatowej MEN. W ramach realizacji zadań uczestniczymy w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować oraz w Europejskim Tygodniu Kodowania Code Week 2019.
Podróżnicy czytają
Od 1 października w naszej szkole rozpoczynamy projekt edukacyjny
„Czytam z klasą, lekturki spod chmurki”
Celem projektu jest upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów
klas I- III.
Koordynatorami projektu są p. A. Figas i p. K. Deruś.
Uczestnikami są uczniowie klasy IIIbWszystkie informacje o projekcie można przeczytać na Facebooku
Podróżnicy Czytają
Święto Szkoły
24.09.2019 roku we wtorek obchodziliśmy „Święto szkoły”. Tego dnia zajęcia lekcyjne zostały odwołane.
Klasy VII i VIII przychodziły do szkoły przed 9:00. Klasy IV, V i VI spotykały się przed 10:00 z wychowawcami, aby sprawdzić listę obecności. Później szliśmy na salę gimnastyczną na apel upamiętniający tą uroczystość. Klasy VIb i VIc występowały przed resztą dzieci. Uczniowie śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze. Na zakończenie apelu przemawiała Pani Dyrektor. Po występach każda klasa ruszała ze swymi wychowawcami i opiekunami na zaplanowane wycieczki. Jedni szukali pomników przyrody, inni szli do lasu na wycieczki krajoznawcze.
tekst opraowała W. Gmńska kl. VIa
Rok Szkolny 2019/2020
Nowy Rok Szkolny 2019/2020
Ważna korespondencja ...
Naszą szkołę spotkał w ostatnich dniach ogromny zaszczyt. Otrzymaliśmy bowiem list od królowej angielskiej Elżbiety II. To odpowiedź na list, który napisali uczniowie klasy VIIIc: Martyna Cylke, Anna Magnuszewska, Wiktoria Kordubska, Julia Madajczyk, Nadia Morawska i Kacper Kaszak wraz z panią mgr Justyną Grabowską w ramach projektu unijnego i zajęć rozwijających z języka angielskiego. Uczniowie oprócz życzeń urodzinowych dla królowej wspomnieli o tym czego uczą się na zajęciach i jakie są powody, dla których uczą się języka angielskiego. Napisali o swoich zainteresowaniach, naszym mieście i regionie. Nadia Morawska wykonała piękny portret królowej, który został dołączony do listu. Poniżej nasz list i odpowiedź z Buckingham Palace.
Long live the Queen!
„Dumni z Polski” – szkolny konkurs plastyczny
Celem konkursu było
- ukazanie najpiękniejszych miejsc znajdujących się na terenie Polski,
- rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej uczniów,
- zmotywowanie dzieci do odkrywania nowych miejsc w Polsce.
- promocja bogactwa architektonicznego, kulturowego i przyrodniczego,
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VII. Prace wykonano różnorodnymi technikami w formacie A 3.
Jury w składzie: Agnieszka Figas, Wiesława Biesiada, Anna Serocka przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I MIEJSCE – Julia Szachuła VIIC i Oliwia Szymańska VIIB
II MIEJSCE - Oliwia Wójcik VIIC i Alicja Jaszczyszyn VID
III MIEJSCE - Alan Więckowski VC i Julia Sadowska VIA
WYRÓŻNIENIE - Gabriela Słowik VIA, Zofia Gawrońska IVB i
Kacper Polanowski VC
GRATULUJEMY!!!
Finał konkursu „Czyste powietrze nad Aleksandrowem”
29 maja 2019r. na Sali Kolumnowej im. Edwarda Stachury w budynku aleksandrowskiego dworca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez firmę SIME POLSKA „Czyste powietrze nad Aleksandrowem Kujawskim”.
Nasza szkoła oddała ponad 90 prac konkursowych, z których5 zostało nagrodzonych.
Nagrody wręczał Dyrektor Naczelny SIME POLSKA wraz z Burmistrzem Miasta Aleksandrów Kujawski.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Weronika Jabłońska VIC
II miejsce – Klaudia Urbańska VIBWojciech Kostrzewski IVB
III miejsce – Zofia Stencel VIIC
Nagrodę dyrektora firmy SIME POLSKA otrzymała Maja Lewandowska z klasy VD.
Nagrodę specjalną w postaci tablicy interaktywnej przyznano naszej szkole.
Gratulujemy !!!
Konkurs plastyczny
2 kwietnia w Toruniu odbyła się wystawa pt. „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika”, która stanowiła część projektu „Wokół książki dziecięcej
i młodzieżowej” realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ge. Bryg. Prof. Elżbiety Zawadzkiej w Toruniu.Do konkursu zgłoszono 146 prac plastycznych z 26 placówek oświatowych z całego regionu kujawsko -pomorskiego.
W kategorii wiekowej 11-15 lat II miejsce zajęła Julianna Gołębiowska z klasy Ve.
Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za powrót do klasyki literatury dziecięcej, za precyzję wykonania i ciekawą kompozycję otrzymała Amelia Kucharska z klasy Ve .
GRATULUJEMY !!!
XXIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”.
Dnia 27 kwietnia 2019 roku w Kolegium Kujawskim Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim odbył się XXIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Hufca ZHP w Aleksandrowie Kujawskim, a współorganizatorem Miejskie Centrum Kultury.
Naszą szkołę w kategorii soliści 6-12 lat reprezentowały uczennice klasy Ve :
Martyna Domańska – I MIEJSCE
Justyna Domańska - WYRÓŻNIENIE
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!!!
27. 04. 2109 r. XXIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”.
W dniu 27 kwietnia 2019 r. w Aleksandrowie Kujawskim odbył się XXIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Wesoła nutka". Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Kordubska z klasy VIII c. Wiktoria zaśpiewała dwie piosenki o tematyce harcerskiej: „Bieszczadzki blues” i „Zielona miłość”. Swoim występem Wiktoria wyśpiewała trzecie miejsce w kategorii solistów 13-19 lat. Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP W Aleksandrowie Kujawskim.
Gratulujemy !Opiekun mgr Wiesława Biesiada
27. 04. 2019 r. Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu „Pamiętajmy o tradycji".
W dniu 27 kwietnia 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku odbyło się uroczyste wręczanie nagród
i dyplomów w powiatowym konkursie plastycznym „Pamiętajmy o tradycji”. W gronie osób nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły. Nagrody w kategorii pisanki otrzymały: Zuzanna Głowacka z klasy VIII b i Vanessa Machtyl z klasy VI c. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Oliwia Gotłasz z klasy VII c. Nagrodę
w kategorii kartki świąteczne otrzymała Józefina Słowik z klasy VIII b. Osoby nagrodzone otrzymały dyplomy oraz maskotki. Gratulujemy !Opiekun mgr Wiesława Biesiada
26. 04. 2019 r. XXIV Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1948. W walce o wolną Polskę”.
Filip Ratajczyk, uczeń klasy VIII b został laureatem etapu wojewódzkiego XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1948.
W walce o wolną Polskę” i jako jeden z dwóch laureatów, będzie reprezentował województwo kujawsko-pomorskie w etapie centralnym konkursu , który odbędzie w dniach 6-8 czerwca 2019 r. w Warszawie.Konkurs odbywa się w czterech etapach . Pierwszy etap odbył się w naszej szkole
w dniu 06 listopada 2018 roku. Etap drugi zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 22 im. Korczaka we Włocławku, w dniu 13 grudnia 2018 roku,
a etap wojewódzki przeprowadziła Wojewódzka Komisja Konkursowa w Szkole Podstawowej nr 5 w Toruniu, w dniu 28 marca 2019 roku.Filip nie miał łatwego zadania - wiedza, którą musiał wykazać się
w poszczególnych etapach (m.in. z historii, architektury, geografii militarnej i in.) wykraczała - jak zwykle - poza program szkolny. Teraz przed młodym historykiem
z naszej szkoły trzydniowe zmagania w etapie centralnym. Życzymy powodzenia!Opiekun mgr Wiesława Biesiada
Apel Wielkanocny
W dniu 29 marca 2019 młodzi wolontariusze naszej szkoły odwiedzili podopiecznych Oddziału Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przebywającego
w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Aleksandrowie Kujawskim. Uczniowie, by upamiętnić wydarzenia Wielkiej Nocy przygotowywali inscenizację słowno–muzyczną, a także pantomimę przedstawiającą Jezusa jako jedyne źródło naszego zbawienia. Poprzez swe umiejętności i talenty ukazali ważne wydarzenia z życia Pana Jezusa, które są istotą naszej wiary chrześcijańskiej. Na sam koniec spotkania uczniowie wraz
z ks. Przemysławem Cholewą odśpiewali pieśni wielkanocne.
Wielkanoc
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Kartka wielkanocna”. W konkursie wzięło udział 70 dzieci. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej.
Laureaci konkursu:
Klasy I – III
I miejsce Zofia Prusaczyk kl. III a
II miejsce Karina Kotkiewicz kl. Ia
III miejsce Julia Kasprzak kl. I b
Klasy IV-VIII
I miejsce Agata Budna kl. IVd
II miejsce Nikola Włodarczyk kl. VIIc
III miejsce Wiktoria Gmińska kl. Va
Po rozstrzygnięciu konkursu, wolontariusze naszej szkoły odwiedzili osoby chore i samotne przebywające w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Aleksandrowie kujawskim. W trakcie wizyty rozdali kartki świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Osoby przebywające w sanatorium były wdzięczne za okazaną życzliwość, rozmowę i pomoc.
Wszystkim dziękujemy za udział i okazaną pomoc.
Organizator: Sandra Gapińska
Festiwal Piosenki Angielskiej w Zbrachlinie
13 maja 2019 roku w Zespole Szkół w Zbrachlinie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki Angielskiej. W tym roku o główną nagrodę oraz statuetkę walczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu aleksandrowskiego i nie tylko w trzech kategoriach wiekowych. Zwyciężczynią w jednej z nich okazała się uczennica naszej szkoły Wiktoria Kordubska z kl. VIII c. Jej interpretacja utworu Beyonce „Halo” nie miała sobie równych i zachwyciła wszystkich zgromadzonych.
Gratulujemy!
mgr Justyna Grabowska
Read or not to read- konkurs pięknego czytania po angielsku
Read or not to read- konkurs pięknego czytania po angielsku10 maja 2019r. odbył się międzyszkolny konkurs pięknego czytania w języku angielskim Read or not to read. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VI z naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku, Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechocinku, Szkoły Podstawowej w Wołuszewie, Szkoły Podstawowej w Raciążku oraz Szkoły Podstawowej w Stawkach.Dzieci pięknie zaprezentowały fragmenty bajek i opowiadań w języku angielskim. Jury oceniało poprawność fonetyczną, intonację i zdolności aktorskie (interpretację tekstu). Konkurs został przeprowadzony dzięki współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 z Biblioteką Miejską w Ciechocinku. Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany dlatego szczególnie gratulujemy Lenie Hołtyn z klasy VI c, która zajęła II miejsce oraz Zofii Utnickiej z klasy VI c, która zdobyła wyróżnienie.
Justyna Grabowska
Archiwum Aktualności