• Biblioteka szkolna

• Biblioteka szkolna zaprasza!

,,Jeśli nie lubisz czytać, nie znalazłeś odpowiedniej książki." - J.K. Rowling

Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną. Użytkownikami biblioteki szkolnej są: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz absolwenci. Mają oni prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Biblioteka szkolna zapewnia:

- dostęp do podręczników i lektur szkolnych,

- wybór literatury pięknej i popularnonaukowej,

- dostęp do czasopism dla uczniów i nauczycieli,

- możliwość odrabiania lekcji,

- możliwość korzystania z komputerowych programów multimedialnych,

- dostęp do Internetu.

Zadania biblioteki szkolnej:

- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów oraz dokumentów pracy szkoły. Zbiory biblioteki są zgodne z poziomem i profilem szkoły i realizowanymi w niej programami nauczania,

- prowadzenie dokumentacji bibliotecznej,

- organizowanie warsztatu informacyjnego: katalog, kartoteka, księgozbiór podręczny,

- uczestniczenie w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły, współpraca
            z nauczycielami, wychowawcami w zakresie ich realizacji,

- kształtowanie umiejętności korzystania ze zbiorów i warsztatu informacyjnego biblioteki, świadomego wyszukiwania, selekcjonowania, wykorzystywania informacji,

- przygotowanie użytkowników do samokształcenia i edukacji ustawicznej,

- promowanie czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej poprzez różnorodne formy upowszechniania czytelnictwa, np.: konkursy, spotkania z autorami, wystawy,

- współpraca z innymi bibliotekami, instytucjami, organizacjami wspomagającymi edukację,

- promowanie działalności biblioteki w środowisku szkolnym i poza szkołą,

- kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły.

Zasady korzystania z zasobów bibliotecznych:

1. Czytelnik może wypożyczyć książki  wyłącznie na swoje nazwisko, w liczbie do trzech egzemplarzy, na okres jednego miesiąca (wyjątek stanowią podręczniki, które uczeń wypożycza na bieżący  rok szkolny) W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczeń.

2. Czytelnik może prosić o przedłużenie terminu zwrotu wypożyczonej książki.

3. Czytelnicy powinni szanować wypożyczone książki.

4. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia wypożyczonej książki, użytkownik zobowiązany jest do odkupienia egzemplarza tego samego tytułu lub po uzgodnieniu z pracownikiem biblioteki, wydania zbliżonego tematycznie.

5. Wszystkie wypożyczone przez uczniów materiały muszą zostać zwrócone do biblioteki przed zakończeniem roku szkolnego. Osobom, które nie rozliczyły się z biblioteką, wstrzymuje się w nowym roku szkolnym wypożyczenia do momentu uregulowania zaległości.
                                                                                                                                                                                   6. Odchodzący ze szkoły pracownicy mają obowiązek rozliczyć się z biblioteką.

7. Czytelników korzystających ze zbiorów na miejscu obowiązuje zachowanie ciszy oraz zakaz spożywania posiłków.

Biblioteka szkolna czynna jest od  poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00

Drogi czytelniku !!!

1. Nie sugeruj się okładką, moje wnętrze mimo skromnej szaty zawiera ciekawe treści.

2. Nie odkładaj mnie byle gdzie. Nie jestem wymagająca, ale lubię czyste, przytulne półki lub szafki.

3. Czyste ręce czytelnika są mile widziane, na kartach książki nie musisz zaznaczać swojej obecności lub informować o jadłospisie na cały dzień.

4. Zamiast zaginać rogi używaj zakładki, która pokaże Ci, gdzie skończyłeś czytać.

5. Nie przenoś mnie w siatce z zakupami ani w plecaku ze śniadaniem do szkoły. Zalaną mlekiem lub sokiem książkę trudno wysuszyć, źle wygląda i jeszcze gorzej się czyta.

6. Nie rysuj po mnie długopisem i niczego nie wycinaj, nie jestem zeszytem ćwiczeń.

7. Nie odkładaj mnie w stanie rozłożonym grzbietem do góry, bo złamiesz mnie i kartki polecą jak jesienne liście.

8. Chroń mnie przed zwierzętami domowymi i małymi dziećmi, bo nie jestem niezniszczalna i nie jestem zabawką.

9. Nie przetrzymuj mnie zbyt długo, bo inni czytelnicy już czekają w kolejce by mnie przeczytać.

10. Po przeczytaniu polecaj mnie znajomym, lubię gościć w wielu domach.

Nauczyciel bibliotekarz: mgr Karolina Deruś