• Edukacja wczesnoszkolna

          • Zasady oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

          • Zasady oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

            w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1

            im. Polskich Podróżników

             

            1. Oceny ucznia dokonuje wychowawca klasy i inne osoby biorące udział w procesie kształcenia.
            2. O zasadach oceniania oraz wymaganiach edukacyjnych wynikających z podstawy programowej wychowawca informuje uczniów w pierwszym tygodniu nauki, a rodziców podczas pierwszego zebrania w danym roku szkolnym.
            3. Ocenie podlegają wiadomości oraz umiejętności uczniów i ich postawy.
            4. Ocenianie bieżące ucznia prowadzone jest przez nauczyciela na podstawie obserwacji ucznia, wyników jego sprawdzianów, prac pisemnych oraz innych wytworów w obszarach:

            a)   czytanie (technika, rozumienie i interpretacja treści);

            b) pisanie (graficzna strona pisma, poprawność ortograficzna, forma, płynność, spójność logiczna wypowiedzi pisemnych);

             c) wypowiedzi słowne (poprawność gramatyczna, spójność, logiczność, rozumienie poleceń);

            d)  obliczanie (wykonywanie działań arytmetycznych, rozwiązywanie zadań tekstowych i problemów matematycznych i praktycznych, obliczenia geometryczne)

             e) wiedza o świecie (znajomość pojęć i procesów przyrodniczych, środowiskowych, społecznych, obserwacje, doświadczenia, analiza zjawisk);

            f)   działalność artystyczna (plastyczna, muzyczna, techniczna);

            g)   rozwój ruchowy;

            h)   korzystanie z komputera;

            i)   język obcy.

            1. W zakresie oceny bieżącej uczniów klas trzecich, od drugiego półrocza wprowadza się ocenianie punktowe: od 5 pkt. do 2 pkt. Kryteria przyznawania punktów zamieszczone zostały w załączniku nr 1. Ocenianie punktowe ma na celu przygotowanie uczniów do oceniania na drugim etapie edukacyjnym.
            2. Podstawową formą oceny bieżącej ucznia jest komentarz słowny nauczyciela, gest, uśmiech odnoszący do osiągnięć i postępów dziecka, jego pracy i wysiłku oraz możliwości psychofizycznych.
            3. Prace pisemne uczniów oceniane są za pomocą tabel. Przykładowa tabela znajduje się w załączniku nr 2.
            4. Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych w klasach I – III uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień. Ocena ta powinna zawierać 9 obszarów, opisanych powyżej w pkt. 4.
            5. Ocena zachowania uczniów w klasach I-III obejmuje następujące obszary i kryteria:
            1. kulturę osobistą (uczeń dba o piękno mowy ojczystej, nie używa wulgaryzmów, kulturalnie wypowiada własne poglądy, słucha wypowiedzi innych z należytą kulturą, okazuje  szacunek innym osobom, godnie i kulturalnie zachowuje się w szkole i poza nią, dba o ład, porządek i higienę osobistą, nie kłamie)
            2. zaangażowanie (jest aktywny na zajęciach, aktywnie uczestniczy
              w życiu klasy, szkoły, chętnie bierze udział w różnych formach zajęć, doprowadza podjęte zadania do końca, pracuje wytrwale)
            3. kontakty z rówieśnikami (potrafi zdobyć zaufanie kolegów, jest koleżeński, chętnie pomaga innym i sam przyjmuje pomoc rówieśników, zgodnie bawi się z rówieśnikami, potrafi pracować w grupie, dotrzymuje słowa, nikogo nie krzywdzi ani słowem, ani czynem)
            4. samodzielność (samodzielnie wykonuje polecenia nauczyciela, koncentruje się na wykonywanym zadaniu, wykonuje samodzielnie czynności samoobsługowe, pracuje w dobrym tempie, dba o własne miejsce pracy).
            5. przestrzeganie zasad obowiązujących w szkole (postępuje zgodnie z dobrem społeczności szkolnej, dba o honor i tradycję szkoły, nosi strój szkolny,  dba o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób, szanuje mienie szkoły, kolegów i własne,  nie spóźnia się na zajęcia, wywiązuje się z obowiązków ucznia)
            6.   samoocenę i ocenę innych (samodzielnie i rzetelnie dokonuje oceny swojego zachowania i innych).
            1.  Ocena bieżąca zachowania obejmuje rejestrację spostrzeżeń   w dziennikach lekcyjnych. Przyjęto następujące oznaczenia oceny zachowania uczniów w klasach I-III:

                      A- zawsze zachowuje się prawidłowo,

                      B- często zachowuje się prawidłowo,

                      C- czasami zachowuje się prawidłowo,

                      D- nie zachowuje się prawidłowo.

            1.  Sprawdzone prace pisemne wraz z tabelami uczniowie otrzymują  do wglądu podczas zajęć edukacyjnych. Uczniowie przekazują rodzicom tylko tabele. Rodzice podpisują je i zwracają nauczycielowi. Prace pisemne rodzice otrzymują do wglądu podczas zebrań ogólnych lub na indywidualne życzenie. Zarówno prace pisemne jak i tabele przechowywane są w teczkach uczniów w klasie.
            2. Wyniki oceniania są komunikowane uczniom i rodzicom na bieżąco. Ponadto rodzice są informowani o wynikach oceniania na każdym zebraniu, w czasie dni otwartych lub na ich indywidualne życzenie.
            3.  Ewaluacji zasad oceniania bieżącego i śródrocznego dokonuje się w zależności od potrzeb szkoły i zmian uwarunkowań prawnych.
            4. Wszelkie propozycje zmian zasad oceniania poddawane są dyskusji i zatwierdzane przez zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz dyrektora szkoły.
    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
      • 0 54 282 22 30
      • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
    Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
    /SP1Aleksandrow/domyslna
    • Logowanie