• Zajęcia techniczne

• ZAJĘCIA TECHNICZNE
            II etap edukacyjny: klasy IV-VI

Cele kształcenia – wymagania ogólne

1. Rozpoznawanie i opis działania elementów środowiska technicznego.
            2. Planowanie i realizacja praktycznych działań technicznych (od pomysłu do wytworu).
            3. Sprawne i bezpieczne posługiwanie się sprzętem technicznym.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

1. Opisywanie techniki w bliższym i dalszym otoczeniu.
              1. opisuje urządzenia techniczne ze swojego otoczenia, wyróżnia ich funkcje;
              2. podaje zalety i wady stosowanych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych.
            2. Opracowywanie koncepcji rozwiązań problemów technicznych.
              Uczeń:
              1. rozpoznaje materiały konstrukcyjne: papier, materiały drzewne, metale, tworzywa sztuczne; bada i porównuje podstawowe ich właściwości: twardość i wytrzymałość; określa możliwości wykorzystania różnych materiałów w technice w zależności od właściwości;
              2. zapisuje rozwiązania techniczne w formie graficznej, wykonuje odręczne szkice techniczne i proste rysunki rzutowe (prostokątne i aksonometryczne), analizuje rysunki techniczne stosowane w katalogach i instrukcjach obsługi;
              3. konstruuje modele urządzeń technicznych, posługując się gotowymi zestawami do montażu elektronicznego i mechanicznego.
            3. Planowanie i realizacja praktycznych działań technicznych.
              Uczeń:
              1. wypisuje kolejność działań (operacji technologicznych); szacuje czas ich trwania; organizuje miejsce pracy;
              2. posługuje się podstawowymi narzędziami stosowanymi do obróbki ręcznej (piłowania, cięcia, szlifowania, wiercenia) różnych materiałów i montażu.
            4. Sprawne i bezpieczne posługiwanie się sprzętem technicznym.
              Uczeń:
              1. potrafi obsługiwać i regulować urządzenia techniczne znajdujące się w domu, szkole i przestrzeni publicznej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa; czyta ze zrozumieniem instrukcje obsługi urządzeń;
              2. bezpiecznie uczestniczy w ruchu drogowym jako pieszy, pasażer i rowerzysta.
            5. Wskazywanie rozwiązań problemów rozwoju środowiska technicznego.
              Uczeń:
              1. opisuje zasady segregowania i możliwości przetwarzania odpadów z różnych materiałów: papieru, drewna, tworzyw sztucznych, metali i szkła;
              2. opracowuje projekty racjonalnego gospodarowania surowcami wtórnymi w najbliższym środowisku: w domu, na osiedlu, w miejscowości.

Zalecane warunki i sposób realizacji

W nauczaniu przedmiotu najważniejszym celem jest opanowanie przez uczniów praktycznych metod działań technicznych.
            Zalecane jest prowadzenie zajęć technicznych w odpowiednio przystosowanych i wyposażonych pracowniach, w grupach dostosowanych do liczby stanowisk w pracowni.
            Zajęcia techniczne pozwalają przygotować ucznia do uzyskania karty rowerowej.