• Samorząd Uczniowski

          • Warto wiedzieć!!!

          •  

            ZAJĘCIA DODATKOWE WSZKOLE

            Nasza szkoła ma bogatą ofertę dodatkowych zajęć edukacyjnych i wychowawczych.
            W szkole działają kółka rozwijające zainteresowania uczniów. Wśród nich są m.in. kółko plastyczne (zajęcia prowadzi Wiesława Biesiada), zajęcia biologiczne (Edyta Starczewska i Teresa Sobolewska), zajęcia informatyczne (Jerzy Smykowski), zajęcia z języka angielskiego (Justyna Grabowska) oraz zajęcia matematyczne odbywające się co dwa tygodnie (Agnieszka Rzepecka).

            Na kółku plastycznym dzieci otrzymują informacje o konkursach, w którym mogą brać udział i reprezentować naszą szkołę. Pani tłumaczy jak taka praca ma wyglądać i czym ma byś narysowana.

            Na zajęciach biologicznych dzieci uczą się posługiwania mikroskopem, przygotowania preparatów i liczenia skal. Otrzymują zadania do domu dotyczące badania odczynu opadów w Aleksandrowie Kujawskim. Przygotowują plakaty o Parkach Narodowych. Pani Teresa organizuje wycieczki w ramach tych zajęć. Pierwsza, którą odbyliśmy była to wycieczka rowerowa do lasu.

            Na zajęciach komputerowych uczymy się obsługi nowych programów i przygotowujemy prezentacje na różne tematy.

            Na zajęciach z języka angielskiego gramy w różne gry obcojęzyczne, które poszerzają nasze słownictwo i utrwalają wiedzę z języka.

            Na zajęciach matematycznych rozwiązujemy liczne zadania matematyczne, które przygotowują nas do konkursu „ Kangur”.

            Wszystkich zachęcamy do brania udziału w tych zajęciach. Są one ciekawe i dzięki nim każdy może poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania. Nauczyciele z chęcią tłumaczą i pomagają uczniom. Rozbudzają naszą wyobraźnię i sprawiają, że te 45 minut mija nawet nie wiadomo kiedy.

            Serdecznie dziękujemy nauczycielom za czas i trud poświęcony na zajęciach dodatkowych.

                                                                                    Uczniowie!!!

                                                                                                               Wiktoria Gmińska VIA

             

             

            KODEKS PRAW DZIECKA
             

            Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

            Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć
            je i świadomie z nich korzystać. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione
            w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

             

            W naszej szkole 20 listopada tj. w środę odbył się apel z okazji święta „Praw Dziecka”. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali, spotkanie upamiętniające 30- rocznicę uchwalenie Konstytucji Praw Dziecka. W tym celu zaprezentowali prezentację multimedialną i filmo dzieciach z UNICEF. Wszystko po to, aby uświadomić nam wszystkim, że jesteśmy ważni i mamy prawa, z których możemy korzystać.

            Wiktoria Gmińska VIa

             

             

             

             

            11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

             

                      Latem 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna, nazwana później I wojną światową. Po jednej stronie znalazły się Niemcy i Austria, a po drugiej FrancjaRosja 
            i Wielka Brytania. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbiorów Polski, znalazły się po różnych stronach frontu. Fakt ten wzbudził w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości.

                    W kraju i za granicą zaczęto organizować polskie oddziały wojskowe. Największą sławę zyskały Legiony, których twórcą był Józef Piłsudski.

                    11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Na czele państwa jako naczelnik stanął Józef Piłsudski. Polacy tworzyli państwo, prowadząc walkę o jego granice. Powstała II Rzeczpospolita.

                     Listopad to jeden z tych miesięcy w roku, kiedy myślimy o patriotyzmie, ojczyźnie, polskiej historii. A to za sprawą 11 listopada – Święta Niepodległości, które obchodzimy co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. To nadchodzące święto jest doskonałą okazją, aby zastanowić się nad tym jakim jestem patriotą i czy jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. To również czas na wspominanie tych,  którzy poświęcili życie dla oswobodzenia naszego kraju.

                     Pamiętajmy, aby nie tylko w ten dzień, ale w ciągu całego roku swoim zachowaniem, a także postawą czcić i szanować nasz kraj i to, że możemy żyć we wolnej Polsce, że możemy mówić swobodnie w języku polskim. Czytać polskie książki i realizować swoje marzenia. Dzieci okresu zaborów i wojny nie miały tej szansy.

                     Nie zmarnujmy jej!

            tekst opracowała W. Gmińska kl. VIa

             

             

            WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

             

                            Uroczystość Wszystkich Świętych – w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego.

                            1 listopada to dzień wolny od zajęć lekcyjnych wówczas obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych.

            Data ta kojarzy się dla nas ze zniczem, grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli.

                             W tym dniu udajemy się całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty i zapalając znicz czyli „płomyk nadziei”. Wierzymy, że nasi bliscy,  cieszą się wieczną radością w domu Ojca Niebieskiego.

                             Kościół oddaje cześć w tym dniu, tym którzy opuścili ten świat. Na cmentarzach odbywają się msze święte za parafian, którzy odeszli do nieba. Razem z księdzem wierni modlą się za dusze najbliższych i za tych, którzy błądzą i nie potrafią przez swoje uczynki (za życia) dołączyć do Królestwa Niebieskiego.

             

            Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od naszależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

             

            tekst opracowała W. Gmińska kl. VIa

             

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
      • 0 54 282 22 30
      • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
    Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
    /SP1Aleksandrow/domyslna
    • Logowanie