• Nadanie imienia

          • Przemówienie Dyrekcji szkoły

          •  

            Historia szkoły

             

                       Początków Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 należy doszukiwać się w szkole gminnej założonej przez władze gminy Służewo, do której należał Aleksandrów Kujawski. Powstała ona w naszym mieście na przełomie XIX i XX wieku i była szkołą jednoklasową liczącą trzy oddziały. Później przekształcono ją w szkołę dwuklasową, a w okresie I Wojny Światowej w Szkołę pięcioklasową imienia Hindenburga i umieszczono w pomieszczeniach po byłej komorze celnej. (Obecnie są to budynki szpitala.) Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku szkołę przeniesiono do obiektu przy dzisiejszej ulicy Strażackiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego szkoła podstawowa nr 1 była największą tego typu szkołą w mieście. Stała się pełną szkołą siedmioklasową, uczęszczało do niej 700 – 800 uczniów uczących się w 15 – 18 oddziałach, a liczba uczniów w klasie dochodziła do 50 osób. W początkach 1939 roku szkoła funkcjonowała jako publiczna szkoła powszechna nr 1.  Wybuch II Wojny Światowej spowodował zamknięcie szkoły polskiej i uruchomienie w jej miejsce na kilka miesięcy szkoły niemieckiej. Zajęcia szkolne w języku polskim  przywrócono po wyzwoleniu Aleksandrowa w połowie lutego 1945 roku. Od połowy lat 60 –tych systematycznie zwiększała się liczba uczniów i warunki nauki w dotychczasowym budynku szkolnym stawały się coraz trudniejsze. Władze miejskie po konsultacji z władzami oświatowymi podjęły decyzję o wybudowaniu nowej szkoły na osiedlu Południe. Do otwartego w 1976 roku nowego gmachu przy ówczesnej ulicy Imajczewa, obecnie Władysława Sikorskiego, przeniesiono społeczność szkoły podstawowej nr 1. Pierwszym dyrektorem szkoły podstawowej nr w nowym gmachu została pani Zofia Gotowicz, po której tę funkcję przejęły kolejno: pani Jolanta Sawa, pani Barbara Leoniak. W ciągu 34 – letniej działalności w nowym budynku szkoły wszelkie działania jej kierownictwa i zatrudnionej kadry skupiały się na wytrwałym dążeniu do zapewnienia kolejnym pokoleniom uczniów możliwości pełnego rozwoju i zdobycia sukcesu na miarę ich możliwości.  Szkoła podstawowa nr 1 jako pierwsza  w Aleksandrowie Kujawskim prowadziła naukę dzieci w ramach kształcenia specjalnego w obrębie oddzielnych klas, które stały się zaczątkiem szkoły specjalnej. W zakresie nauczania początkowego szkoła stała się wzorcową placówką w województwie upowszechniającą pracę z uczniami technikami francuskiego pedagoga Celestyna Freineta. Szczytowy okres rozwoju szkoły przypadał na koniec lat 80 – tych. Uczyło się tu wówczas ponad siedmiuset uczniów w 32 oddziałach. Z dniem 1. września 1999 roku weszła w życie reforma oświaty, na mocy której naszą szkołę przekształcono w placówkę sześcioklasową. Zmieniły się wówczas granice obwodu szkolnego, a grono pedagogiczne zasilili nauczyciele dawnej szkoły podstawowej nr 2, przekształconej w gimnazjum.

            Osiągnięcia

                         Dzięki wysokim kwalifikacjom kadry pedagogicznej i jej zaangażowaniu zawodowemu, uczniowie szkoły od początku mogli realizować rozmaite pasje i odnosić sukcesy w wybranych dziedzinach. Już w 1980 roku zorganizowano w szkole cykl imprez sportowych w ramach sztafety olimpijskiej z udziałem mistrza olimpijskiego, lekkoatlety Bronisława Malinowskiego. Zapoczątkowało to znakomitą sportową tradycję szkoły, która do dzisiaj przynosi sukcesy naszym szkolnym sportowcom nie tylko w mieście i powiecie, ale systematycznie pozwala zdobywać laury na poziomie województwa, a nawet kraju. W latach osiemdziesiątych do najlepszych w województwie włocławskim zaliczany był nasz szkolny chór trzygłosowy, w którym śpiewało około 60 uczennic i uczniów. Do tradycji chóralnego śpiewania w szkole z upodobaniem obecnie wracamy, nie tylko w wymiarze uczniowskim, ale również zapoczątkowano tu działalność chóru  „Cordiale Coro”, skupiającego dorosłych mieszkańców miasta i okolicy.  Indywidualne sukcesy odnoszą wokalistki śpiewające w szkolnym zespole wokalnym, coraz więcej osób może poszczycić się umiejętnością gry na instrumentach wyniesioną z nauki w niedawno powstałej w mieście szkole muzycznej. Działalność artystyczna w szkole to także zespół gier dramatycznych i koła  żywego słowa, których wysoki poziom pracy został wielokrotnie doceniony podczas przeglądów, konkursów powiatowych i wojewódzkich, kilkoro recytatorów reprezentujących szkołę odniosło również sukcesy w konkursach ogólnopolskich. Należy też wspomnieć o aktywności plastycznej uczni ów, wielokrotnie uhonorowanej nagrodami w konkursach o wszelkim zasięgu. Nasi uczniowie rozwijają także talenty literackie, systematycznie na terenie szkoły wydawana jest gazetka „Nowinki z jedynki”, „Raz, dwa, trzy to my” oraz „ABC jedynki” – gazetka samorządu klas młodszych. Znakomicie rozwijana jest w naszej szkole od lat aktywność w dziedzinie ekologii. Uczniowie w ramach pracy Koła Młodego Ekologa organizują sesje popularnonaukowe, dyskusje i prezentacje popularyzujące wiedzę o środowisku, zasady zdrowego stylu życia. Systematycznie opiekują się także ścieżką dydaktyczno – przyrodniczą „Świerczyna”. Wspomnieć trzeba również o sukcesach naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych – humanistycznych oraz matematycznych, a także w konkursach organizowanych przez kuratorium oświaty. W szkole na uwagę zasługuje także troska o właściwe wychowanie patriotyczne, czemu sprzyjać ma działalność koła historycznego, staranny ceremoniał szkolnych uroczystości oraz właściwy dobór prezentowanych uczniom  w ramach programu wychowawczego treści.
             

                      Od samego początku w tej placówce  dobrze rozwijał się etos harcerski i to jemu zawdzięczamy pewnie duże zainteresowanie uczniów ruchem turystycznym, który rozwija się nieustannie.

            Patroni szkoły – uzasadnienie wyboru

                 Do roku 1990 szkole patronował Feliks Dzierżyński. Zmiany polityczne w kraju, które przyniósł rok 1989, pozwoliły na rozstanie z tą postacią. Po dwudziestoleciu działalności szkoły jako placówki pozbawionej imienia, pragniemy, by od dziś patronowali nam „polscy podróżnicy”. Taki wybór jest wynikiem kilkuletniej pracy wychowawczej i demokratycznej decyzji szkolnej społeczności. Wśród uczniowskich propozycji bardzo często pojawiały się właśnie postacie znane z dokonań podróżniczych. By nie zamykać uczniom możliwości poznawania sylwetek wielu Polaków - podróżników, zamiast wyboru jednego z nich, zdecydowaliśmy o takiej właśnie uogólnionej nazwie  - „polscy podróżnicy”. Przyjęliśmy bowiem, że takie sformułowanie  pozwoli prowadzić pracę z uczniami z wykorzystaniem niezwykle bogatego materiału, zawierającego różnorodne treści. Specyfika działań, dokonań wybranych postaci pozwoli uniknąć nudy i rutyny. Pojęcie podróży, nieodłącznie związane z podróżnikami, będzie też dla nas zawsze okazją do eksplorowania go nie tylko w aspekcie dosłownym fizycznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Będzie dla nas synonimem działań i doświadczeń przeżywanych przez człowieka po to, by dorastał i osiągał dojrzałość. Będziemy wraz z naszymi uczniami uczyć się postaw zorientowanych na poznawanie świata począwszy od małej ojczyzny,
            w aspekcie geograficznym i kulturowym. Pragniemy, aby naszych „wychowanków - podróżników” cechowała dociekliwość, wytrwałość i pasja poznawcza, a w efekcie - możliwie pełna samorealizacja życiowa.

                 Przyjrzyjmy się teraz postaciom, które pojawiły się na tworzonych przez uczniów listach podróżników, których dokonania postanowili zgłębiać. Są wśród nich osoby, które odeszły już na zawsze: Alina i Czesław Centkiewiczowie, Henryk Arctowski, Arkady Fiedler, Leonid Teliga, Wanda Rutkiewicz, Tony Halik. Uczniowie chcą również podążać śladami Elżbiety Dzikowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej, Nataszy Caban, Wojciecha Cejrowskiego, Marka Kamińskiego, Jana Meli, Krzysztofa Baranowskiego, Wojciecha Dąbrowskiego, Ryszarda Czajkowskiego, Jarosława Kreta. Dobór postaci jest różnorodny. Działalność podróżnicza naszych bohaterów przyjmuje różne formy, są wśród nich dziennikarze, pisarze, polarnicy, żeglarze, himalaiści. Łączy ich wszystkich obecność w różnych, odległych i egzotycznych miejscach na naszym globie oraz to, że na ogół pragną dzielić się z nami wrażeniami z odbytych podróży. Czynią to w programach telewizyjnych i radiowych, publikowanych zdjęciach, reportażach, napisanych książkach.

               Nasze działania

                 W ciągu minionych kilku lat w szkole podjęliśmy wiele działań, które doprowadziły nas do dzisiejszej uroczystości. Uczniowie poznawali dorobek polskiej tradycji podróżniczej, nawiązywali kontakt z wybranymi podróżnikami, spisywali swoje wrażenia, redagowali teksty do gazetek szkolnych. Przygotowywali prezentacje multimedialne o wybranych podróżnikach oraz zaplanowali i odbyli szereg krótkich i dłuższych wycieczek pod hasłem „mali podróżnicy”. Zorganizowaliśmy także konkurs literacki na wiersze inspirowane podróżami. Plonem konkursu jest tomik uczniowskiej poezji „Zobacz piękno świata”. Nauczyciele matematyki przy współudziale uczniów opracowali zbiór zadań matematycznych o treściach wykorzystujących motyw podróży. Gromadziliśmy również dorobek fotograficzny dokumentujący nasze bliższe i dalsze wyprawy, część tego dorobku stanowi wystawę, którą obejrzeć można na ścianach szkolnych korytarzy. Zgromadziliśmy ogromną ilość uczniowskich prac plastycznych jako plon konkursu „Zobacz piękno świata”. Nieustannie zachęcaliśmy uczniów do czytania znakomitych książek naszych podróżników - pisarzy oraz przeprowadziliśmy konkurs sprawdzający znajomość literatury podróżniczej. Młodsi uczniowie w ramach tegorocznej edycji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” słuchali książek o podróżach i wspomnień z dalekich wojaży. Wielu naszych uczniów w ramach klasowych wycieczek odwiedziło toruńskie Muzeum Podróżników, którego zbiory zawierają cenne  eksponaty prezentujące postać Toniego Halika oraz pozwalają pogłębiać znajomość tematyki podróżniczej w ramach  interesujących wystaw czasowych.

                 Podczas ostatnich wakacji szkoła w sposób znaczący wypiękniała. Pomalowane zostały wszystkie korytarze, wymieniono parapety i wstawiono nowe drzwi. Na parterze ozdobą wnętrza i miejscem refleksji poświęconym naszym patronom stała się dekoracja w kształcie stylizowanego otworu okiennego, która ma stanowić nasze „okno na świat”.

                 Aby dopełnić listę naszych działań dodajmy, że opracowaliśmy projekt nowego sztandaru szkoły i znaczka okolicznościowego. Dzięki umiejętnościom zaprzyjaźnionych osób powstały również słowa i melodia nowego hymnu szkoły, a uczniowie nauczyli się już go śpiewać.  

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
      • 0 54 282 22 30
      • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
    Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
    /SP1Aleksandrow/domyslna
    • Logowanie