• Aktualności

            • Szkolne Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

            • 28 września w sali gimnastycznej zebrały się wszystkie klasy ósme. Powodem spotkania było Narodowe Czytanie, czyli ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury polskiej. Co prawda 11. edycja tej akcji odbyła się 3 września, ale czytać zawsze warto, więc ósmoklasiści postanowili włączyć się do Narodowego Czytania.

              W 1822 roku Adam Mickiewicz wydał „Ballady i romanse” – to był początek polskiego romantyzmu. Z okazji 200. rocznicy tego wydarzenia rok 2022 uznano Rokiem Polskiego Romantyzmu i podczas Narodowego Czytania prezentowane były Mickiewiczowskie ballady.

              Podczas Szkolnego Czytanie każda klas ósma zaprezentowała jeden, wylosowany wcześniej, utwór. Zebrani wysłuchali ballady „Pani Twardowska” odczytanej przez kl. 8A, utworu „Powrót taty” w interpretacji kl. 8B, następnie kl. 8C przeczytała „Lilie”, a 8D „Świteziankę”, na koniec kl. 8E przedstawiła utwór pt. „Świteź”.

              Spotkanie było okazją, by ósmoklasiści przypomnieli sobie obowiązkowe na egzaminie lektury narodowego wieszcza.

              mgr Hanna Chudzińska

            • Szkoły pełne talentów

            • Kochani!

              Chcemy zachęcić Was do wzięcia udziału w mega akcji "Szkoły Pełne Talentów" organizowanej przez sklep Lidl. Jeśli Wy lub Wasi bliscy robicie zakupy właśnie w Lidlu, możecie zgarnąć "talenciaka" czyli głos, kupując dowolne artykuły za min. 50 zł. Głosować można samodzielnie lub przynieść "talenciaka" do szkoły, a my zajmiemy się resztą. Na swoim koncie mamy już ponad 100 głosów, a ogromnym plusem akcji jest to, że  za każdą liczbę "talenciaków" są proponowane nagrody, które po zakończeniu akcji sami wybieramy. Mogą to być pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy lub nawet gadżety elektroniczne w tym TV.

              Zachęcamy wszystkich do wsparcia. Przekażcie info dalej. 

            • Nastolatków wyczyny bez narkotyków, alkoholu i nikotyny

            • W miniony piątek 23 września 2022 r. mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć na festynie profilaktycznym "Nastolatków wyczyny bez narkotyków, alkoholu i nikotyny" u naszych sąsiadów. Zespół Szkół nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala" jak co roku był organizatorem imprezy na Stadionie Miejskim. Oprócz gier, konkursów oraz poczęstunku odbyły się zawody w bieganiu na dystansie 400 m oraz 800 m, a także turniej piłki nożnej. Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie. W biegu na 400 m w kategorii szkół podstawowych II miejsce  zajął Ignacy Machciński z klasy VIII e, natomiast trzeci był Oliwier Raniszewski z klasy VII a. Warto podkreślić, że udział brało kilkadziesiąt osób z wielu szkół z powiatu. Gratulujemy, życzymy wielu sportowych sukcesów i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

              mgr Anna Serocka

            • Wycieczka do Kłóbki

            • Jesień jeszcze nie jest przykra i choć pogoda nie zachwyca to patron szkoły nas zobowiązuje do wycieczek. Tym razem pojechaliśmy do Kłóbki - małej wsi za Włocławkiem, w której znajduje się Skansen Wsi Kujawsko - Dobrzyńskiej. Wszyscy uczniowie klasy III b i III a wzięli udział w dwóch warsztatach Kajet, tabliczka, obsadka, czyli w szkole pradziadka oraz O zachowaniu przy stole, czyli dworski savoir vivre. Zachwycaliśmy się starymi chałupami, kuźnią, remizą strażacką i maleńkim kościółkiem. W ciągu 5 godzin odbyliśmy podróż w czasie cofając się do XIX wieku. Nauczyliśmy się, że choć wtedy mieszkańcy wsi nie żyli w luksusach to jednak potrafili stworzyć domy, sprzęty i pojazdy, które przetrwają wieki. Zachęcamy wszystkich do wyprawy do Kłóbki, w której czas się zatrzymał.

            • WYCIECZKA DO CIECHOCINKA

            • 19 września klasy 8b, 8d oraz kilkoro uczniów z klasy 7b pod opieką wychowawczyń wzięło udział w wycieczce do Ciechocinka połączonej z obejrzeniem spektaklu teatralnego „Balladyna”.

              Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ od rana zaczął padać deszcz, ale przynajmniej chmur nie brakowało a i humory dopisywały. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w restauracji McDonald`s. Uczestnicy wycieczki mogli kupić sobie ulubione dania i napoje, aby nabrać sił do dalszego zwiedzania. Następnym punktem programu było zwiedzanie uzdrowiska. Co prawda Ciechocinek teoretycznie zna każdy, ale w praktyce usłyszeliśmy od pani Kasi (naszej przewodniczki po kurorcie) wiele różnych ciekawostek na temat miasta, jego powstania i niezwykłych (nawet w skali światowej) zabytków. Ponieważ deszcz przybrał na sile, ciekawych historii wysłuchaliśmy w zabytkowej muszli koncertowej. Dla rozgrzewki uczniowie klasy 8b zaprezentowali wszystkim krótki występ taneczny. Następnie przemieściliśmy się do miejskiego kinoteatru, gdzie obejrzeliśmy adaptację dramatu J. Słowackiego „Balladyna”. Klasy ósme miały  w ten sposób powtórkę z lektury obowiązkowej, a klasa siódma poznała treść utworu, który w tym roku będzie omawiany na języku polskim.

              Aleksandrów powitał nas nieco lepszą pogodą. Pełni wrażeń po skończonej wycieczce wróciliśmy do szkoły, a później rozeszliśmy się do domów.

              mgr Renata Sygit

            • Integracja klas I-III

            • W piątek,16 września 2022 roku odbył się DZIEŃ INTEGRACJI klas I, II i III oraz dzieci z Ukrainy. Na uczniów czekało wiele atrakcji: zjeżdżalnie, słodka wata, gry i zabawy sportowe oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Impreza była bardzo udana!

              mgr Anna Lewandowska

            • Spotkanie edukacyjno – profilaktyczne w zakresie samoobrony przed psami

            • Podejmując działania zmierzające do ochrony dzieci przed agresją psów, 13 września 2022 r. w naszej szkole zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjno – profilaktyczne w zakresie samoobrony przed psami (z udziałem psów trenerów). W szkoleniu wzięli udział uczniowie z klas I-VIII.

              Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu. Dla uczniów była to ciekawa i praktyczna lekcja, na której dowiedzieli się jak postępować w sytuacji zagrożenia, gdy na swojej drodze spotkają agresywnego psa.

            • Cudze chwalicie, swego nie znacie :)

            • We wtorek, 6 września, klasy 3a i 3b zwiedzały nasze miasto. Dobrze czytacie - zwiedzały, bo mieliśmy profesjonalnego przewodnika turystycznego - Panią Kasię. Każdy uczeń otrzymał kowbojski kapelusz i tak przygotowani ruszyliśmy ze szkoły. Dowiedzieliśmy się, jak powstał Aleksandrów, jaka jest historia naszego dworca (najdłuższego w Europie) i poznaliśmy dzieje rodu Trojanowskich. Wycieczka trwała dwie godziny i wcale się nie nudziliśmy. Polecamy wyprawy z Panią Kasią.

              mgr Małgorzata Skierska

            • Przygoda z kodowaniem w I a

            • W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Matematyka na macie do kodowania i nie tylko” oraz udziału w X edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy dzieci Programować klasa I a rozpoczęła przygodę z kodowaniem. Na początek uczniowie wspólnie ułożyli szkołę z wykorzystaniem wirtualnej maty do kodowania, a następnie wykonali zadania na macie z wykorzystaniem kolorowych kubeczków. Dzięki działaniom uczniowie rozwiną kompetencje matematyczne oraz będą rozwijały logiczne myślenie. Nauczą się współpracy i szukania optymalnych rozwiązań.

              koordynator mgr Grażyna Domanowska

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
        • 0 54 282 22 30
        • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
      Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
      /SP1Aleksandrow/domyslna
      • Logowanie