• Aktualności

            • Święta tuż, tuż…

            • Dnia 29 listopada wspólnie z klasą III a pojechaliśmy na wycieczkę do teatru Baj Pomorski w Toruniu, na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Przedstawienie było wprowadzeniem w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Sztuka ta, opowiada o zgorzkniałym i starym mężczyźnie, który nie znosił świąt. Jednak jego zachowanie uległo drastycznej zmianie, po pewnej magicznej nocy, kiedy to odwiedziły go duchy. Duch przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Największe wrażenie, zrobiła na mnie scena przybycia duchów, była bardzo realistyczna i wywoływała w oglądających silne i niepokojące emocje. Przedstawienie według mojej oceny jest warte obejrzenia.

              Jolanta Kaźmierczak

              Klasa III b

            • ANDRZEJKI W KLASACH I - III 🔮

            • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

              W naszej szkole 28.11.2022 r.  świetlica szkolna,  wspólnie z dziewczynkami z  klasy III b przygotowała  wróżby i przepowiednie dla dzieci klas I-III. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Dekoracja dodawała tajemniczości całej scenerii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni i pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia wrócili do klas lekcyjnych.

              Organizatorzy: mgr Wioleta Majewska & mgr Anna Lewandowska

            • Miękki, puchaty i taki z łatką…

            • 25.11.2022  Światowy Dzień Pluszowego Misia

              W tym dniu swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Tego dnia najmłodsze dzieci  przyniosły do szkoły swoje Misie. Dzieci z klasy III b czytały fragmenty książki A.A, Milne „Kubuś Puchatek” – zachęcając do częstego odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek.  Biblioteka szkolna wspólnie z wychowawcą klasy III b ogłosiła konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś”. Jury przyznało nagrody:

              Zuzi Sztoltman i Mai Bonowicz z kl. Ib

              Darii Ciesielskiej z kl. IIa

              Anastazji Wiśniewskiej z kl. IIIa

              Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

              Prace można oglądać na tablicy przy bibliotece. Na dzieci czekała niespodzianka: foto-budka. Wszyscy otrzymali medal „Przyjaciela  pluszowego misia”.

              Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

              mgr Karolina Deruś,             

              mgr Anna Lewandowska

              DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE IA

              25 listopada 2022 w naszej klasie zorganizowaliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klasy I a przynieśli swoje ulubione „pluszaczki”. Poza tym na zajęciach plastycznych wyklejaliśmy misie z kółek. Udało nam się także odkodować misia na interaktywnej macie do kodowania z Edu Sense, a następnie na kratownicy. Największą radość jednak sprawiła nam fotobudka.

              mgr Grażyna Domanowska

            • 🎄✨ Ogłoszenie 🎅🏻 🎁

            • Już czas!!!!!!

              Kochani,

              Przed nami Święta Bożego Narodzenia, jak co roku zapraszamy do udziału w przygotowaniach do kiermaszu, loterii oraz kawiarence. Jak dobrze wiecie, zakupienie puf dla uczniów było możliwe dzięki uzbieranym funduszom z kiermaszu wielkanocnego. Wspólnymi siłami możemy wszystko, dlatego zachęcamy uczniów, rodziców, a także nauczycieli do zbiórki przedmiotów na kiermasz, loterię oraz kawiarenkę. 

              Można przynosić:

              - różnego rodzaju ozdoby świąteczne,

              - stroiki, bombki, ozdoby choinkowe,

              - książki, maskotki, zabawki (nowe), 

              - breloczki, długopisy, notesy oraz inne gadżety, które przydadzą się na loterii,

              - kosze słodyczy bądź pojedyncze słodycze,

              - bony podarunkowe lub karnety (może ktoś ma firmę lub znajdzie sponsora),

              - inne drobiazgi. 

              Od każdej klasy dzień przed kiermaszem poprosimy o przyniesienie minimum dwóch ciast. Rzeczy, które wspólnie zbierzemy bedą do zakupu na kiermaszu lub wezmą udział w loterii, co jest największą atrakcją, ponieważ jeden los kosztuje 2 zł - KAŻDY WYGRYWA!!!! W kawiarence można będzie zakupić ciasto, kawę oraz herbatę. Impreza odbędzie się w środę 14 grudnia od godz. 8:00 do wyczerpania zapasów. ;-) Zachęcamy do udziału udziału w akcji. W zamian rozdajemy po 20 pkt od Mikołaja.

              Rzeczy można przynosić od poniedziałku 28 listopada do poniedziałku 12 grudnia do P. Małgorzaty Betlej, P. Agnieszki Rzepeckiej oraz P. Anny Serockiej. Organizatorami kiermaszu są klasa 4a, 4b oraz 8b, jednak wszystkie pieniądze będą przeznaczone na wspólny, szkolny cel. 

            • Hubertus w „Jedynce”

            • Tradycyjnie na początku listopada myśliwi i leśnicy obchodzą swoje święto zwane od imienia patrona Hubertusem. W ramach współpracy  z Kołem Myśliwskim nr 1 „Łoś” w Aleksandrowie Kujawskim w naszej szkole zorganizowana została uroczysta wieczornica, której celem było przybliżenie naszym uczniom i ich rodzicom problematyki ekologicznej oraz kultury łowieckiej i myśliwskiej.

              Wieczornica odbyła się 24 listopada. Najpierw na porannych apelach uczniowie mieli okazję obejrzeć część artystyczną. Po południu odbyła się właściwa uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście oraz rodzice uczniów.

              Na wstępie wszystkich przybyłych powitał dyrektor szkoły pan Andrzej Sygit. Następnie przedstawiona została część artystyczna w wykonaniu uczennic klasy 8 d. Celem występu było przybliżenie problematyki łowieckiej oraz pokazanie historii i tradycji polskiego myślistwa na przestrzeni wieków. Zebrani mieli okazję usłyszeć zalety pasji jaką jest myślistwo w różnych aspektach – historycznym, kulturowym i kulinarnym. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na degustację dań myśliwskich (kiełbasa z dzika, pasztet  z jelenia, smalec, chleb, ogórki oraz pyszne ciasta – wszystko domowego wyrobu). Pyszne ciasta były dziełem rodziców uczniów.

              mgr Renata Sygit

            • POMAGAMY DISLOWI

            • Przez kilkanaście dni w szkole prowadzona była akcja zbiórki karmy mokrej dla psów i kotów będących pod opieką schroniska DISEL w Wygodzie. Schronisku grozi zamknięcie i konieczna jest nasza pomoc dla tych czworonogów, które nie mają kochającego domu. W DISLU znajdują dach nad głową, miskę karmy i wodę, a co najważniejsze, ludzi, którzy kochają opuszczone i samotne psiaki i kociaki. Udało nam się zebrać znaczną ilość karmy. Zobaczcie to sami na zdjęciach. Prawdopodobnie powtórzymy akcję pomocy schronisku, bo bez nas trudno będzie przetrwać zimę mieszkańcom i pracownikom schroniska.                                       

              Organizatorki

            • 🇵🇱 Apel z okazji Święta Niepodległości 🇵🇱

            • W przededniu 104. rocznicy odzyskania niepodległości cała szkolna społeczność spotkała się na uroczystym apelu, by uczcić to najważniejsze Święto Narodowe.

              Była to okazja do krótkiej  powtórki z historii – jak doszło do tego, że w XVIII wieku utraciliśmy wolność, jak Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości, jakie wartości pomogły przetrwać 123 lata niewoli, kto, kiedy i jak doprowadził do odbudowania wolnej Polski?                                                                                                                           Padło też refleksyjne pytanie „Cóż ja uczynić mam, Polsko, dla Ciebie?/ Ja com nie walczył przeciwko niewoli/ Com się wychował na wolnych zbóż chlebie/ Dziś, gdy Twe skronie blask chwały okolił?”

              Komentarz historyczny, wzruszające słowo poetyckie i piękne piosenki przygotowali wspólnie uczniowie z kilku klas starszych  oraz III a pod kierunkiem Pań: Doroty Chojnackiej, Małgorzaty Skierskiej, Jadwigi Wiśniewskiej i Hanny Chudzińskiej.

            • Gra planszowa XXL Wodne Wyzwania 💧

            • W ramach projektu „Edukacja Globalna” uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w szkolnych oraz klasowych rozgrywkach gry planszowej w rozmiarze XXL pt. „Wodne Wyzwania”. Gra została wypożyczona od Polskiej Akcji Humanitarnej i przedstawiała zagadnienia związanie z dostępem do wody i jej znaczeniem dla człowieka.

              Organizatorki: mgr Kamila Kuźba & mgr Justyna Kwiatkowska

              Laboratoria przyszłości - Aparat CANON EOS 250D

              Zdjęcia podczas gry zostały wykonane aparatem, który nasza szkoła posiada dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki -  Laboratoria przyszłości 👈 klik

            • Szkoła pamięta 2022 🕯

            • Szkoła pamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

              Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

              Dzieciaki z klasy IIIa poznały pięciu mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego, którzy już odeszli, ale na stałe wpisali się w pamięć Miasta. 
              Są to: 
              Maria Danilewicz Zielińska - prozaik
              Edward Stachura - poeta
              Wacław Bębnowski - rzeźbiarz
              Andrzej Cieśla - historyk, Burmistrz Miasta
              Karol Palczyński - lotnik.
              W związku ze Świętem Zmarłych odwiedziliśmy groby znanych aleksandrowian i kwaterę żołnierską na cmentarzu parafialnym. Zapaliliśmy znicze, skierowaliśmy nasze myśli ku zmarłym, żeby pamięć o nich na długo pozostała z nami.

              Uczniowie klasy Ia odwiedzili mogiły żołnierzy poległych w obranie naszej ojczyzny oraz innych osób zasłużonych dla naszego regionu. Wspominaliśmy także o śp. dr Andrzeja Cieślę, który był nauczycielem historii w naszej szkole oraz Burmistrzem Miasta.

            • Wycieczka do Kłóbki

            • Dnia 3 listopada  2022 roku klasa IVb i Va wybrały się wycieczkę do skansenu w Kłóbce. Po niedługiej jeździe autobusem zaczęliśmy zwiedzać skansen z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.  Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „Koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół. Po zwiedzaniu uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach:

              • Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka.
              • O zachowaniu się przy stole, czyli savoir-vivre dla małych i dużych.

              Wycieczka bardzo nam się podobała, pogoda dopisała, poznaliśmy jak żyli nasi przodkowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Polecamy innym wyjazd do skansenu w Kłóbce.

            • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

            • 27 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dla pierwszoklasistów był to szczególny i wyjątkowy dzień. Podczas części oficjalnej nasi najmłodsi uczniowie po raz pierwszy zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i muzyczne. Widzowie nagrodzili ich za to gromkimi brawami i pogratulowali występu. Następnie mali aktorzy otrzymali od zaproszonych gości upominki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć dzieci wraz z rodzicami udały się na słodki poczęstunek. Ten dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

            • Zbiórka na DPS w Grabiu

            • Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali ogromne serce i włączyli się w akcję charytatywną na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Grabiu. Zebraliśmy ogromne ilości środków czystości i kosmetyków do higieny. Wszelkie dary zostały dostarczone do DPS – u. Wdzięczność Siostry Dyrektor była nie do opisania. 

              Szkolne Koło Caritas

            • Lokalna wycieczka klasy IVb

            • Serdeczne podziękowania dla Pani przewodnik - Katarzyny Żurawskiej.

              Dziękujemy za przybliżenie nam historii naszej małej Ojczyzny - klasa IV b.

            • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

            • Trudne czasy pozwalają nam na bycie potrzebnym. Za naszą wschodnią granicą nadal Ukraińcy muszą bronić swojego kraju, a zbliża się zima - na wschodzie niosąca  mrozy i śniegi. Dzięki informacji jednej z Mam z kl. III a mogliśmy się włączyć w zbiórkę, bardzo potrzebnych mieszkańcom terenów frontowych, ciepłych czapek, szalików, rękawiczek i skarpet. 
              Akcja trwała krótko, ale wykazaliśmy się ofiarnością i otwartością na potrzeby innych. Zebraliśmy kilkanaście toreb potrzebnej odzieży, która trafiła do organizatorki akcji, zakonnicy z Ciechocinka. Siostra była zaskoczona ilością zebranej odzieży, która w sobotę ruszyła już do Nowoworoncówki, miasteczka w Ukrainie.
              Bardzo dziękujemy!

              mgr Małgorzata Skierska

            • 10 października - Dzień Gier Planszowych

            • 10 października w naszej szkole przerwaliśmy tradycyjne lekcje i włączyliśmy się w świętowanie Dnia Gier Planszowych ☺ 

              Dlaczego warto grać?
              - Gry planszowe to wspaniałe i coraz szerzej wykorzystywane narzędzie edukacyjne.
              - Rozwijają szereg umiejętności, takich jak logiczne myślenie, spostrzegawczość, czy pamięć.
              - To prawdziwy sport intelektualny, a do tego idealna okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.
              - Gry planszowe rozwijają kompetencje matematyczne.

              Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za udział w szkolnej akcji ☺

              mgr Agnieszka Rzepecka & mgr Sandra Gapińska

            • Kolorowy zawrót głowy, czyli pufy w naszej szkole!

            • Pieniądze, które pozyskaliśmy z zeszłorocznego kiermaszu, loterii i kawiarenki przeznaczyliśmy na zakup foteli/puf, które pojawiły się na korytarzach i w świetlicy. 

              Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że posłużą nam długo i wpłyną na dobre samopoczucie naszych uczniów :) 

              Drodzy uczniowie, dbajcie o nasze pufy i korzystajcie z nich bezpiecznie! 

            • Code Week 2022

            • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

              Uczniowie klasy I A rozpoczęli przygodę z kodowaniem. Wykonaliśmy już pięć aktywności z  dziesięciu zgłoszonych.

              mgr Grażyna Domanowska

            • Kolorowy tydzień w klasie VI A

            • Jesień to bez wątpienia najbardziej kolorowa pora roku. Aby wpisać się w piękno przyrody, klasa VI A zorganizowała sobie kolorowy tydzień.

              Przez pięć październikowych dni uczniowie przychodzili do szkoły w kolorowych strojach. Każdego dnia obowiązywał jeden, wcześniej wylosowany, kolor.

              Ten kolorowy tydzień był okazją do dobrej zabawy oraz przejrzenia, a dla niektórych uzupełnienia garderoby ☺

              mgr Hanna Chudzińska

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
      • 0 54 282 22 30
      • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
    Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
    /SP1Aleksandrow/domyslna
    • Logowanie